MENU
 
Sudety
Podział Sudet
Pochodzenie nazwy
Geologia
Rzeźba terenu
Gleby
Wody
Przemysł
Turystyka
 
Informacje
Sudety
Karpaty
Góry Świętokrzyskie
 
Pogoda
Dzisiaj
Jutro
 
Galeria
Sudety
Karpaty
Góry Świętokrzyskie
 
Quiz
Quiz
 
Bibliografia
Bibliografia
Ulubione Dodaj do ulubionych           ,  


 Sudety

Łańcuch górski na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, stosunkowo niewielki skrawek znajduje się w Niemczech. Najwyższym szczytem jest  Śnieżka, 1602 m n. p. m.. Sudety są najwyższą częścią Masywu Czeskiego oraz najwyższymi górami Czech. Ciągną się od Doliny Łaby po Bramę Morawską.

Nazwa Sudety pochodzi z II w. n.e.. Po raz pierwszy użył jej grecki geograf i astronom Klaudiusz Ptolemeusz, autor Wstępu do geografii, umieszczając na mapie Germanii Wielkiej i Sarmacji. Zachodnią część tych gór nazwał Sudeti Montes. W czasach późniejszych używana była nazwa Góry Czeskie.

Klimat Sudetów kształtowany jest przez morskie masy powietrza, w samych górach jest typowo górski – chłodny i wilgotny, natomiast na pogórzu – ciepły i wilgotny. Występują tu typowe piętra klimatyczne.

Występuje typowa piętrowość roślinna (regiel dolny i górny, kosodrzewina (na stanowiskach naturalnych występuje wyłącznie w najwyższych częściach Karkonoszy) i hale). Stosunkowo często występują torfowiska. Obecnie są tu przeważnie sztuczne zbiorowiska roślinne. Duże powierzchnie zajmują lasy świerkowe.